+90 535 579 30 07
Hakkımızda

Neden merwe's Pizzeria Neden Donmuş pizza değil 

Dünyanın en lezzetli ve tartışmasız en eski pizzası 'Pizza Napoletene' adıyla bilinen Napoli pizzasıdır. "Associazione Verace Pizza Napoletana" - 'Napoli Pizzası Üreticileri Birliği' gerçek Napoli pizzasının malzemeleri, hamuru ve pişirilme şekli ile ilgili olarak bazı kurallar getirmiştir.

Merwe's Pizzeria  da bu kurallara uymaktadır.
Bu kurallar şunlardır;

1.
Hamur un, yaş maya, tuz ve sudan yapılmalıdır.
2. Hamur elle veya hamur karıştırıcısıyla aşırı derecede ısınmadan açılmalıdır
3. Fırın odunla ısıtılmalı, kubbe şeklinde olmalı ve volkanik taştan imal edilmelidir.
4. Pizza fırının volkanik taştan zemininde pişirilmeli ve herhangi bir tepsi veya kap kullanımamalıdır.

Pizza . Zaman içerisinde "deep-dish pizza", "pan pizza", "pizza strudel", "stuffed pizza" gibi farklı zevklere hitap eden farklı pizza çeşitleri ortaya çıkmış hatta bazıları gerçek pizzayı tatmayanlara gerçek İtalyan pizzası olarak tanıtılmıştır.

 

Ancak Merve's pizzeria  günlük olarak hazırlanan hamuru, rende domatesten yine günlük olarak üretilen sosu ve odun ateşinde pişirilen pizzanın tadını diğer pizzaların tadıyla karıştırmayacağınıza eminiz

Wood-Fired


There is no big secret to this, at least not a world's best-kept secret. A wood-fired pizza oven heats up and cooks our meals a lot better because of the heat stored in the dense walls. This heat radiates across the dome very evenly while the floor of the oven is slightly cooler than the top under which we place our meals. When the oven gets really white hot inside, for certain type of pizza the baking temperature can be far above 300°C - 572°F or 350°C - 662°F and maintained by keeping a continuous small fire going. It's in this environment that a good pizza is made.

Copyright 2014 Merwes Pizza / Side Pizza Web Tasarım - Yazılım - Uygulama :