+90 535 579 30 07
Whatsapp +90 535 579 30 07
Hakkımızda

Neden merwe's Pizzeria Neden Donmuş pizza değil 

Dünyanın en lezzetli ve tartışmasız en eski pizzası 'Pizza Napoletene' adıyla bilinen Napoli pizzasıdır. "Associazione Verace Pizza Napoletana" - 'Napoli Pizzası Üreticileri Birliği' gerçek Napoli pizzasının malzemeleri, hamuru ve pişirilme şekli ile ilgili olarak bazı kurallar getirmiştir.

Merwe's Pizzeria  da bu kurallara uymaktadır.
Bu kurallar şunlardır;

1.
Hamur un, yaş maya, tuz ve sudan yapılmalıdır.
2. Hamur elle veya hamur karıştırıcısıyla aşırı derecede ısınmadan açılmalıdır
3. Fırın odunla ısıtılmalı, kubbe şeklinde olmalı ve volkanik taştan imal edilmelidir.
4. Pizza fırının volkanik taştan zemininde pişirilmeli ve herhangi bir tepsi veya kap kullanımamalıdır.

Pizza . Zaman içerisinde "deep-dish pizza", "pan pizza", "pizza strudel", "stuffed pizza" gibi farklı zevklere hitap eden farklı pizza çeşitleri ortaya çıkmış hatta bazıları gerçek pizzayı tatmayanlara gerçek İtalyan pizzası olarak tanıtılmıştır.

 

Ancak Merve's pizzeria  günlük olarak hazırlanan hamuru, rende domatesten yine günlük olarak üretilen sosu ve odun ateşinde pişirilen pizzanın tadını diğer pizzaların tadıyla karıştırmayacağınıza eminiz

Odun Ateşi

Herşeyin bir usulü vardır ya, pizza yapmanın da birçok usulü var. Elektrikli fırında pişiren var, doğalgazda pişiren var, taş fırında pişiren var, kömürde pişiren var, tavada pişiren var, bir de bizim gibi odun ateşinde pişiren var.

Odun ateşi derken sadece odun ile bitmiyor, pizzamız taş fırında, tepsisiz direkt taşın üzerinde pişiyor. Peki nedir bu odun ateşi’nin kerameti? Aslında birden fazla cevabı var. Bir tanesi ısı, elektrikli veya doğalgazlı fırın odun ateşindeki taş fırının ısısına çıkamıyor. Odun ateşi ile fırının taş sıcaklığı 400-450 C derecelere çıkarken, içerisinin sıcaklığı odunun en harlı yandığı zaman 500-550 C derecelere çıkabiliyor. . Elektrikli fırınların genelde 350C derece civarında bir sıcaklık elde edilebiliyor.

Odun ateşinde pizza yapmanın birçok zorlukları var.. Odun ateşinde, elektrikli fırında olduğu gibi bir düğme yok ki ısıyı ayarlayabilesiniz. Tabanın pizzayı pişirmek için ideal ısıya ulaşmasından, fırının kubbesinin sıcaklığına kadar birçok değişkeni sadece kullandığınız odun miktarı ile ayarlayabilirsunuz. Bir de pizzanın pişme kıvamını etkileyen, hafif bir tütsülenmiş kokusu almanızı sağlayan odunları cinsi, büyüklüğü, kesilme şekli, kuru mu yaş mı oldukları, veya kuru olup da üzerine yağmur yemiş olmalarına kadar birçok etken de fırının sıcaklığında dolayısı ile pizzanın pişmesinde etkili oluyor.


Biz kolaya kaçmadan odun ateşinde pizza yapıyoruz… Hem kokusu, hem kıvamı, hem de gelenekselliği korumak adına…

 

Copyright 2014 Merwes Pizza / Side Pizza Web Tasarım - Yazılım - Uygulama :